7 грубих помилок батьків під час сварок з дітьми

Не секрет, що деколи батьки і діти сваряться. Тим не менш, я переконана, що і сваритися треба вміти конструктивно. Від цього багато в чому залежить ставлення дітей до батьків і те, чи будуть діти батьків поважати.

І крім усього іншого, дитина переймає і запам'ятовує приклад того, як вести себе в конфліктній ситуації і ці схеми переносить надалі у своє доросле життя.

Які ж помилки батьки допускають в ситуації конфлікту з дитиною?

ПОМИЛКА №1. Говорять про особистості, а не про вчинок. 

"Що за жахлива дитина!", "Так роблять погані хлопчики" або пряме "Ти поганий хлопчик. Мені такий не потрібен". Це начебто вже всім зрозуміло, але чомусь все ще широко використовується. Не забувайте про це!

ПОМИЛКА №2. Згортають свою провину на дитину. 

Наприклад, здогадувалися, що дитина, яка зараз бігає-грає, може зачепити чашку на краю стола і все одно не прибрали. Хто винен, що розбили чашку і за що вилаяли дитини? Чи дозволили дитині погладити вуличну собачку, а вона вкусила. І ось мама лає дитину – ти що, не знаєш, що собака може вкусити? Приклади перебільшені, але думаю, кожен згадає таку ситуацію, коли треба лаяти себе, а ми лаємо дитини.

ПОМИЛКА №3. Використовують свої "дорослі" переваги. 

Наприклад, забирають іграшку і кладуть високо на шафу, звідки дитина її не дістане сам. Це змушує його відчувати свою неповноцінність  і викликає глибоке почуття образи і злості. Хто робив, той зауважив, що в момент, коли іграшка відправляється на шафу, дитина починає страшенно кричати і може закотити істерику. А ми не допомагаємо йому правильно вийти з конфлікту, а залишаємо одного і пропонуємо подумати над своєю поведінкою.

ПОМИЛКА №4. Тиск на матеріальну сторону питання. 

Це, загалом-то, відноситься до використання дорослих переваг, але я хочу виділити в окремий пункт. Наприклад, збиралися піти за іграшкою, але сталася сварка, в якій дитина образив одного з батьків. І цей батько сказав, що не купить іграшку, раз він так себе веде. Так, це швидкий спосіб змусити дитину слухатися, але при цьому він думає не про те, щоб поважати почуття батька або матері, а про те, як отримати свої вигоди. Коли дитина трохи підросте, він буде в певних ситуаціях намагатися промовчати, "щоб купили іграшку", а злість і образу збирати всередині себе. Висновок з цього пункту такий: в конфліктній ситуації говорите про почуття і вчіть дитину їх поважати, правильно вести себе в тій чи іншій ситуації. Намагайтеся не карати позбавленням матеріальних речей із-за поганої поведінки.

ПОМИЛКА №5. Агресивна поведінка, втрата контролю над собою, використання грубих слів, ремінь. 

З цього дитина запам'ятовує, що у випадку втрати контролю над ситуацією, можна втратити контроль над собою, що правий той, хто веде себе агресивно, каже грубіше і т. д. Це вже не кажучи про те, що часто діти лякаються такої реакції батьків і тут же "починають себе нормально вести". Адже в таких умовах бути рівним учасником ситуації вже не виходить. 

ПОМИЛКА №6. Примушувати дитину вибачатися часто і за будь-яку дрібницю, в той час як ви самі цього не робите.  Навчити дитину визнавати свою провину і просити прощення можна тільки особистим прикладом. 

ПОМИЛКА №7. "Робити погано" дитині в якості покарання і карати принизливо. Якщо вже дійшло діло до покарання, то пам'ятайте про те, що краще позбавити дитину хорошого, ніж зробити йому погано. Тобто краще не почитати на ніч, не пограти і т. д., ніж накричати. Карати дитину можна, але покарання ні в якому разі не повинно бути принизливим і не повинно проходити на очах у інших людей. Коли конфлікт розгорається в людному місці, намагайтеся застосовувати підхід "Виховання на вушко". 

Не забувайте золоте правило: "Перш, ніж сказати це дитині, скажи це собі". Тоді конфліктів буде на порядок менше, вони будуть проходити більш конструктивно, поваги до батьків буде більше, самооцінка дитини буде добра і вона теж буде вчитися контролювати свої слова.

 

Джерело: http://changeonelife.ua/ua/news/7-grubih-pomilok-batkiv-pid-chas-svarki-z-ditmi